9 maja o godzinie 12:00 upływa termin nadsyłania prac w 25. edycji konkursu ,,Projekt Łazienki 2023” na zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej, organizowanej przez firmę Geberit. Na autora zwycięskiego projektu czeka nagroda Grand Prix w wysokości 30 000 PLN.
Zasady konkursu ,,Projekt Łazienki 2023”
Partnerem tegorocznej edycji zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, które oferuje młodym twórcom niezwykle inspirujący kontekst - architekturę neorenesansowego pałacu i modernistycznego pawilonu wystawowo-konferencyjnego oraz niepowtarzalny charakter ulicy Foksal i spacerowych terenów Alei Na Skarpie.
Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej na terenie ogrodu obok Pałacu Zamoyskich w Warszawie, dostosowanej do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się, osób starszych i dzieci, osób z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu. Uczestnicy mają pozostawioną swobodę decyzji w zakresie szczegółowej lokalizacji toalety mobilnej na terenie ogrodu. Warunkiem niezbędnym jest wykorzystanie w projekcie produktów marki Geberit. To już ostatnia chwila na rejestrację na stronie konkursowej oraz wgranie projektu. Termin przysyłania zgłoszeń mija 9 maja o godzinie 12:00.
Laureatów wyłoni grono ekspertów
W gronie jurorów 25. edycji konkursu zasiadają: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz - Generalny Projektant i Wiceprezes Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa; Agnieszka Kalinowska-Sołtys - Członek zarządu APA Wojciechowski Architekci, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich; Szczepan Wroński - założyciel i partner pracowni WXCA, Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Izby Architektów RP; Szymon Wojciechowski - Prezes Zarządu APA Wojciechowski Architekci, Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP, Członek SARP; Marlena Happach - architektka i urbanistka, Dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego; Dorota Sibińska - architektka, współzałożycielka pracowni architektonicznej XYstudio; Agata Twardoch - architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej; Jacek Tryc – architekt, właściciel pracowni Jacek Tryc - wnętrza, wiceprezes i członek zarządu SAW; Jakub Krzysztofik - architekt i urbanista, prezes SARP Łódź; Aleksandra Wasilkowska - architektka, scenografka, właścicielka Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska; dr inż. arch. Jerzy Grochulski - Prezes SARP w latach 2006–2012, Politechnika Warszawska i Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Geberit.
Na uczestników czekają wartościowe nagrody pieniężne, w tym także nagrody specjalne. Główną nagrodą w konkursie jest 30 tys. złotych, zaś łączna pula nagród wynosi 60 tys. złotych. Laureatów poznamy podczas uroczystego finału w dniu 21 czerwca 2023 r.
Regulamin konkursu oraz niezbędne pliki do przygotowania pracy konkursowej znajdują się na stronie:
Organizator konkursu zachęca do zobaczenia przygotowanego wirtualnego spaceru po ogrodzie przy Pałacu Zamoyskich, który stanowi lokalizację projektowanej toalety. Wirtualny spacer dostępny jest pod linkiem: https://my.matterport.com/show/?m=zPXDTTxxzqv
Dodatkowo, na platformie konkursowej znajdują się cenne materiały, które mogą posłużyć jako ciekawostki i inspiracje – wywiady z jurorami na blogu czy nagranie z webinarium z cyklu #GeberitDlaMłodych: ,,Architektura społecznie odpowiedzialna”.
Organizator konkursu: Geberit
Partner konkurs: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP
Patronat medialny: Elle Decoration, Architektura i Biznes, Architektura Murator, WhiteMad, LABEL Magazine, Design Alive, designteka.pl, BRYŁA, Domosfera, Magazif, Czas na Wnętrze, Architecture Snob, Design Biznes, Nowa Warszawa, Wirtualna Polska, Design Doc, Weranda
Więcej informacji na www.geberit.pl
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).
Od ponad 20 lat organizuje konkurs dla młodych architektów i studentów „Projekt Łazienki”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. W ramach tej cieszącej się uznaniem społecznym inicjatywy powstały m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.
Link do strony artykułu: https://wp.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ostatnie-dni-na-zgloszenie-projektow-do-konkursu-projekt-lazienki-2023